Kumaş Katmanlı Kompansatör

Kumaş Katmanlı Kompansatör

  by    0   0

Çalışma esnasında boru hatlarında oluşan genleşme ve vibrasyon nedeniyle boru hatlarında oluşan kasılmaları kendi yumuşaklılığı ve dayanıklılığı sayesinde yutarak absorbe eder. Kompansatörler kullanım yerlerine göre imalatı yapılır.

KUMAŞ KATMANLI KOMPANSATÖRLER

Kumaş katmanlı kompansatörler boru hatlarında genleşme ,vibrasyon ve sürtünmeler için kullanılmaktadır. Esnek olmaları nedeniyle genleşme ve vibrasyonu üzerine alarak stresi ortadan kaldırırlar.kumaş olmaları nedeniyle ömürleri metal kompansatörlere göre daha fazladır.

Kompansatörlerin imalatında göz önüne alınacak hususların başında kompansatörün çalışacağı ortam ve içinden geçecek olan akışkanın cinsidir.Kumaş katmanlı kompansatörler dairesel ve dikdörtgen olarak istenilen boyutlarda ,akışkan şartlarına göre tek kat veya çok katlı olarak ve özel tasarımlı projeye göre imal edilir.

Kumaş katmanlı kompansatörler gemi egzostlarında, klima hatlarında,sıcak gaz hatlarında,toz toplama sistemlerinde,fan titreşimlerinde,çimento ve demir çelik sektörlerinde çeşitli kesitlerde ve çeşitli bağlantı şekilleriyle kullanılırlar.

çeşitli malzemelerin meydana getirdiği gruplar teknik ve ekonomik açıdan en uygunsonuçlar ulaşılmaktadır.böyle malzemeler ısı dayanımı,kimyasal ve mekanik rezistansı olan malzemelerdir.bu malzemeler esas olarak 4 gurupta toplanabilirler.

1-YALITIM MALZEMELERİ
Yüksek sıcaklıkları sızdırmazlık folyolarını yakmamaları için kullanılan malzemelerdir.

2-SIZDIRMAZLIK FOLYOLARI
kompansatörün sızdırmazlığını sağlayan katmanlardır.kumaş katmanlar arasında kullanılır.

3-DAYANIM KUMAŞLARI
Bu kumaşlar katmanlar kompansatörün çekme ve basınç dayanımını sağlarlar.ayrıca kompansatörün boyut düzgünlüğü için kullanılırlar.

4-KAPLAMA KUMAŞLAR
Kaplama kumaşlar dayanım kumaşlarını tutar ve kompansatörün dış etkenlere karşı korunmasını sağlarlar. Bu kumaşların da gaz geçirgenliği yoktur

 

Comments are closed.